українські вірші та картинки анімації Різдвяні колядки

свято різдво в україні традиції

Коляда. Вважається, що слово походить від назви нового року у греків і римлян — Calandai i Calandaе – свято після веселих Сатурналій – від 24 грудня по 6 січня. Існує ще версія коляда знаменувало коло сонця — річний круг, хід.

Свято Різдва Христового починається із святкового богослужіння у церкві. Потім родинами розходяться по домівках, і господині накривають святковий сніданок. А після сніданку ходять у гості до родичів та знайомих, колядують. Молодь готує театралізовані дійства, вертепи, і ходить з ними по домівках. Різдво в Україні — одне із найбільш шанованих і улюблених свят. «Христос народився!» — «Славімо його!»
вечір різдва в україні традиції

Колядки з’явилися ще у язичницькі часи і пов’язані з днем зимового сонцестояння, яке називали святом Коляди. Вважалося, що в цей день Сонце з’їдає змій Коротун. Всесильна богиня Коляда в Дніпровських водах народжувала нове сонце – маленького Божича. Язичники намагалися захистити новонародженого – проганяли Коротуна, який хотів з’їсти нове Сонце, а потім ходили від хати до хати, щоб сповістити людям про народження нового Сонця, зображення сонця носили з собою.
Пройшло багато часу, і ця традиція переплелася разом з релігійним святом Різдво Христове і так і залишилася до нашого часу. Парубки, які споряджали різдвяні колядницькі ватаги в одних місцях вибирали керівника, міхоношу, козу, пастуха з пугою, в інших у ватагу входили: циган, лікар, єврей, смерть з косою тощо. Але обов’язковим атрибутом мала бути рухома звізда, яку постійно носив ватага береза.

Заходячи на подвір’я, колядники просили дозволу і, коли господар зголошувався, починали забавну виставу із віншувальних пісень-колядок та жартівливих сценок. У колядників оспівувались господар, господиня та їхні діти. Зичили їм щастя і здоров’я.
У деяких місцевостях України, крім хлопчачих, були й дівочі ватаги. Вважалося, що чим більше колядників одвідає оселю, тим щедрішим буде для родини рік. Віншувальників намагалися відповідно ощедрити. Отримані продукти і гроші молодь віддавала на великі вечорниці, які справляли 8 січня. Це були чисто молодіжні розваги. Цікаво, що в селах організовували кілька колядницьких ватаг, і між ними нерідко спалахували своєрідні змагання, які створювали неповторний колорит і особливу святковість.
Але до півночі колядники розходяться по домівках – якщо зустріти Різдво в дорозі , то цілий рік проведеш в поневіряння .
Дуже давньою є українська традиція миритися в цей день, пробачати одне одному образи вільні й мимовільні, щоб на повну міру відчути радість життя.

картинка анімація різдво Україна колядки

Я маленький пастушок
Загорнувся в кожушок
На скрипочці граю,
Вас усіх вітаю.
А ви, люди, чуйте,
Коляду готуйте –
Яблучка, горішки
Дітям для потішки.
народна

Коляда
На Свят-Вечір раз юрбою
Ми ходили з колядою.
А була така пороша.
Що аж плакав міхоноша,
Бо у торбу з пиріжками
Набивався сніг грудками.
Довелося торбу зняти
Й під полою прив’язати.
Та як бігли на льоду,
Розгубив він коляду.
Пиріжки ми розшукали,
Хоч із снігом, позбирали,
А горішки погубились –
Вранці білки поживились.
Ну, та це вже не біда,
Не пропала ж коляда!
автор К. Перелісна

Коляда
Колядуйте! Колядуйте!
У сопілку дужче дуйте!
І на свій Різдвяний спів
Не жалійте голосів!
Нехай Ангели почують,
Українці як святкують.
Хай почує в небі Бог,
Як ви любите Його!

Щоб дотриматись порядку,
Милі хлопчики й дівчатка
Починають знов з початку
Вчора вивчену колядку:

Коляд, коляд, колядниця!
Гарна з медом паляниця!
А без меду не така!
Дайте, дядьку, п’ятака!

Шепче білочка руда:
Гарна ваша коляда!
Віє вітер десь із лугу:
Починайте пісню другу!

Діти весело святкують –
колядують, колядують
із натхненням і любов’ю.
Дай же, Боже, їм здоров’я!
автор Ганна Чубач

ще вірші та картинки анімації:
Різдво
На різдво
Різдво в Україні